آیا از چگونگی بیس باند و نحوه تعمیر آن باخبر هستید!

بیس باند

بیس باند به محدوده فرکانس اصلی سیگنال انتقال اشاره دارد. بیس باندهمچنین می تواند به نوعی انتقال داده که در آن داده­های دیجیتال یا آنالوگ از طریق یک کانال غیر چندگانه ارسال می­شود،اشاره کند. موبایل کالج (مرکز تعمیرات موبایل در سطح کشور) در این مطلب آموزش تعمیرات موبایل به صورت کاملا پیشرفته به موضوع بیس باند خواهد پرداخت. با ما همراه باشید.

واحد باند پایه (BBU) واحدی است که باند بیس را در سیستم­های تلکام پردازش می­کند. یک ایستگاه مخابراتی بی سیم معمولی متشکل از واحد پردازش باند پایه و واحد پردازش RF (واحد رادیویی از راه دور – RRU) است. واحد باند پایه در اتاق تجهیزات قرار می­گیرد و از طریق فیبر نوری با RRU متصل می­شود. BBU مسئول ارتباط از طریق رابط فیزیکی است. BBU دارای مشخصات زیر است:

 طراحی مدولار ، اندازه کوچک ، مصرف کم انرژی و به راحتی قابل استفاده است.

BBU در یک سایت سلول تلفن همراه از یک پردازنده سیگنال دیجیتال تشکیل شده­است تا سیگنال­های صوتی را برای انتقال به واحد تلفن همراه پردازش کند.همچنین سیگنال­های صوتی معکوس دریافت شده از واحد تلفن همراه را پردازش کند. پردازشگر سیگنال دیجیتال همچنین با تولید نمونه­های متوالی دیجیتال SAT که به صورت پیوسته رمزگشایی می­شوند ، برای تولید اولین لحن صوتی نظارتی (SAT) برای انتقال به واحد تلفن همراه کار می­کند. سرانجام ، پردازشگر سیگنال دیجیتال با نمونه برداری و پردازش نمونه­های متوالی SAT دوم و اندازه گیری توان ، وجود SAT دوم تولید شده توسط واحد تلفن همراه را تشخیص می­دهد.

پردازنده بیس باند چیست و نحوه عملکرد آن چگونه می باشد؟

تلفن­های همراه و سایر دستگاه­ها معمولاً برای کنترل عملکردهای محاسباتی و ارتباطی خود به پردازش قابل توجهی نیاز دارند. واحد پردازش مرکزی (CPU) چنین دستگاهی، عملکردهای زیادی را امکان پذیر می­کند.اغلب شامل چندین برنامه نرم افزار و درایور است. اکثر دستگاه­های ارتباطی سیار همچنین دارای پردازنده (Baseband BP) ، جدا از CPU هستند. به طور کلی ، این توابع کنترل رادیویی ، مانند تولید سیگنال ، مدولاسیون ، رمزگذاری و همچنین تغییر فرکانس را مدیریت می­کند. همچنین می­تواند انتقال سیگنال ها را مدیریت کند.

پردازنده باند پایه به طور معمول در همان برد مدار CPU قرار دارد. اما از یک جزء الکترونیکی رادیویی جدا تشکیل شده­است؛ بنابراین می­تواند یک رابط برنامه نویسی و نرم افزار کنترل متفاوت داشته باشد. عملکرد سخت افزار اغلب مستقل از عملکرد سایر اجزای تلفن نیز هست. یک مزیت، معمولاً این است که تغییر در برنامه ­های نرم افزاری و سیستم عامل­ها بر عملکرد BP تأثیر نمی­گذارد. اشکالات نرم افزاری می­تواند سایر قابلیت­ها را تحت تأثیر قرار دهد.  اما پردازنده باند پایه معمولاً در چنین شرایطی بدون مشکل کار خواهد کرد.

بیس باند و سرویس های شبکه
بیس باند و سرویس های شبکه

از پردازنده برنامه­ها اغلب برای مدیریت همه برنامه­ های نرم افزاری دستگاه استفاده می­شود. یک پردازنده باند پایه جداگانه همچنین می­تواند طراحان تلفن را قادر به ایجاد برنامه­ها و رابط­های کاربری بدون نگرانی در مورد تغییر در BP یا نحوه پردازش سیگنال­های رادیویی کند. قابلیت­های ارتباط بی سیم از اوایل قرن 21 همچنان در حال افزایش است. برخی از مدل­های پردازنده رادیویی باند پایه می­توانند کانال­های زیادی را همزمان کنترل کنند. معمولاً هنگام پردازش همه خواسته­ها را دریافت و منتقل می­کنند.

مشکل مادربرد و نکات مربوط به آن:

گاهی اوقات یک خازن کوچک یا یک قطعه خراب می تواند باعث خرابی پایه شود. امروزه انواع مختلفی از سیگنال در یک تلفن وجود دارد. 2G ، 3G .4G یک 3Gهمچنین دارای دو تا سه شرکت مختلف چیپ ست است؛ زیرا هر شرکت ارتباط تلفنی از یک فرکانس یکسان استفاده نمی­کند. در زمینه تعمیر تلفن همراه ، به دلیل پیچیدگی تلفن­های هوشمند طراحی شده در حال حاضر ، تعمیر شبکه یا Baseband  چالش برانگیزترین کار است.

تعداد زیادی از قطعات شبکه می­تواند بر عدم کارکرد Baseband تأثیر بگذارد.. اما تعداد کمی  تعمیر کار وجود دارد که می­تواند مشکل شبکه را به درستی تشخیص دهد و آن را ترمیم کند. آیفون مانند گوشی هوشمند دیگر بازار نیست. تمام اجزای موجود در مادربرد بسیار ریز هستند. نه تنها به مهارت و ابزار میکرو لحیم کاری نیاز دارد. همچنین باید انتخاب شود که چه گرمای خاصی را حذف کند بدون اینکه روی سایر اجزای مادربرد تأثیر بگذارد ، باید کاملاً آموزش دیده باشید.

BP همچنین می­تواند سیگنال­های تلفن همراه را جستجو کرده و آن­ها را ردیابی کند و همچنین آنتن­ ها را به صورت خودکار انتخاب کند. در بسیاری از موارد ، یک پردازنده باند پایه در یک بسته مدار مجتمع مانند یک آرایه شبکه توپی وجود دارد. مدل­های کم مصرف نیز اغلب در دسترس هستند. از سال 2011 ، قابلیت­های پردازنده باند پایه اغلب از پروتکل­های نسل چهارم برای ارتباط بی سیم پشتیبانی می­کند.

پردازنده اغلب بخشی از مودم دستگاه است و می تواند شامل سایر ویژگی­ها مانند حافظه Flash باشد. یک پردازنده باند کم حافظه کم مصرف اغلب به رابط­های مشترک مانند Universal Serial Bus )USB) که در اکثر رایانه­ ها و دستگاه­های تلفن همراه وجود دارد متصل است. طراحی پردازنده­های جداگانه در تلفن نه تنها کارآمد است ، بلکه می­تواند از سو عملکرد به دلیل اشکالات نرم افزاری جلوگیری کند ، که می­تواند باعث مشکلات گسترده تلفن و همچنین مشکلات شبکه شود.

آیا می­توان بیس باند آیفون را ترمیم کرد؟

در واقع شما می­توانید باند پایه اکثر آیفون­ها را تعمیر کنید. اولین چیزی که باید بدانید این است که هنگامی که باند بیس آیفون خود را خراب کردید ، باید بدانید که این یک مشکل سخت افزاری است.

خوشبختانه شرکت­های زیادی وجود دارند که می­توانید برد تلفن خود را به آن­ها بفرستید و به شما کمک می­کنند این مشکل را برطرف کنید و قبل از ارسال مجدد سیستم عامل، ابتدا شما باید آیفون خود را جدا کنید تا صفحه منطق را حذف کنید. (اگر می خواهید این کار را انجام دهید و تازه کار هستید ، می­توانید نحوه انجام این کار را در ادامه این مطلب یاد بگیرید. اگر خودتان نمی­توانید آن را تقسیم کنید ، لطفاً آن را نزدیک تکنسین واجد شرایط در منطقه خود ببرید.) به توصیه موبایل کالج (مرکز تمیرات موبایل در کشور) شما نباید که هنگام تلاش برای تعمیر تلفن خود آسیب بیشتری به آن وارد کنید.

عدم آنتن دهی آیفون
عدم آنتن دهی آیفون

در ادامه این مطلب آموزش تعمیرات موبایل ما به شما نحوه تعمیر دقیق بیس باند را آموزش خواهیم داد. پس ادامه این مطلب آموزشی فوق العاده را از دست ندهید.

برای اینکه مشکل No Service را برطرف کنیم، باید چه کنیم؟

باید خاطرنشان بکنیم که برخی از گوشی­های آیفون مشکل عدم سرویس دهی پیدا می کنند. البته ممکن است شما نیز با چنین مشکلی برخورد کنید که در بالای صفحه تلفن همراه خود پیام searching یا No service را ببینید. وقتی که چنین پیامی را مشاهده کردید، به این معنی است که تلفن همراه شما برای خدمات سیم کارتش در جستجوی یک شبکه می­باشد و همچنین تلفن همراه شما نمی­تواند سیم کارت را شناسایی کند. باید خاطر نشان کرد که چنین مشکلی زمانی اتفاق می‌افتد که بیس باند تلفن همراه دچار ایراد شده باشد.

شما زمانی می­توانید که اقدامات اولیه و ساده را انجام دهید که مطمئن شوید تلفن همراه شما سیم کارتش سرویس دهی نمی­کند و همچنین آنتن ندارد. در این صورت است که می­دانید مشکل شما موقتی نمی­باشد و تلفن همراه شما باید مورد تعمیر جدی قرار گیرد. شما ابتدا باید تلفن همراه خود را خاموش کنید. سپس بعد از چند ثانیه آن را روشن کنید و ببینید که ایراد برطرف شده است یا خیر.

در مرحله دوم شما باید بررسی کنید که آیا عدم وجود آنتن و سرویس دهی سیم کارت سراسری است یا نه و منطقه شما را شبکه­های تلفن همراه پوشش می­دهند یا خیر. شما باید همچنین تنظیمات شبکه گوشی خود را دوباره ریست کنید، بلکه این ایراد برطرف شود. باید اشاره کرد که به روز رسانی کردن سیستم آیفون، تماس گرفتن با اپراتور سیم کارت از روش‌های کاربردی برای رفع چنین مشکلی می­باشد. همچنین عدم آنتن دهی سیم کارت ممکن است یک خطای ساده باشد که توسط سیستم عامل به وجود آمده است. پس نباید فوری اقدام به تعمیرات سخت افزاری و نرم افزاری بکنید!

عدم آنتن دهی اندروید

شما باید ابتدا تلفن همراه خود را ریست کنید و همچنین سیستم عامل خود را به روز رسانی کنید تا شاید مشکل به همین سادگی برطرف شود. همچنین بروز مشکل در سیم کارت باعث به وجود آمدن چنین شرایطی می­شود. باید خاطر نشان کرد که بعضی از تلفن‌های همراه با بعضی از سیم کارت­ها سازگاری پیدا نمی­کنند و باید آن­ها را تعویض کرد. پس قبل از اینکه اقدام به تعمیرات جدیدی کنید، از سالم بودن سیم کارت خود و سرویس دهی آن مطمئن شوید. اگر بررسی­های لازم را انجام دادید و مشکلی در سیم کارت و اپراتور نبود به احتمال خیلی زیاد بیس باند آیفون شما دچار مشکل شده است و باید اقدام به تعمیر آن کرد.

مراحل دقیق تعمیر بیس باند و نکات طلایی مربوط به آن:

اولین قدم برای تعمیر بیس باند این است که ابتدا شما باید به عیب یابی و تشخیص مشکل اقدام کنید. برای اینکه مطمئن شوید مشکل از آنتن دهی منطقه نیست و بیس باند خراب است، باید وارد تنظیمات گوشی شوید و گزینه General را انتخاب کنید.

سپس شما باید داده­های سیستم مودم را در قسمت About مورد بررسی قرار دهید. زمانی که پیام عدم جستجو یا عدم سرویس دهی نشان داده شد، می­توان نتیجه گرفت که سیستم مودم هم فعالیت ندارد. پس؛ باید به بررسی مدار بیس باند اقدام کرد. برای اینکه تشخیص دهید بیس باند مشکل دارد باید میزان مقاومت CPU بیس باند آیفون و آی سی RF را با استفاده از یک مولتی متر اندازه گیری کنید. قسمتی که در آن اتصال کوتاه وجود دارد نیاز به بررسی دقیق تر دارد و باید مورد تعمیر قرار گیرد.

در برخی از موارد مشکل از خازن می‌باشد و باید مورد تعویض قرار گیرد. قبل از اینکه اقدام به تعویض خازن کنید حتماً از کافی بودن مقدار سیم ‌لحیم اطمینان حاصل کنید؛ زیرا خازن باید محکم در سر جای خود متصل شود و اگر چنین کاری به خوبی انجام نشود خازن عملکرد درستی نخواهد داشت. از دیگر عواملی که باعث بروز مشکل در بیس باند آیفون می‌شوند می‌توان خراب بودن کریستال بیس باند، خراب بودن آی سی تغذیه، خراب بودن CPU بیس باند و خراب بودن آیسی تغذیه نام برد. شما باید هر یک از این قسمت­ها را به دقت بررسی کنید تا بتوانید بیس باند را به درستی تعمیر کنید.

برای اینکه بتوانید مادربرد را مورد بررسی و عیب یابی قرار دهید باید آن را به یک مجموعه کامل نمایشگر متصل کنید. شما باید عمل برق رسانی به مادربرد را انجام دهید و دکمه پاور را نگه دارید تا صفحه نمایش روشن شود. اگر در نوار وضعیت پیام No service را دیدید، می­توانید نتیجه بگیرید که مشکل از سیم‌کارت نمی‌باشد و بیس باند شما ایراد دارد. حال باید مادربرد را از مجموعه نمایشگر جدا کنید.

سخن آخر و جمع بندی این مطلب آموزشی و کاربردی:

موبایل کالج (مرکز آموزش تخصصی تعمیرات موبایل در تبریز) در این مطلب آموزش تعمیرات موبایل اطلاعات جامع و دقیقی را در مورد بیس باند و علل خرابی آن ارائه داد. همچنین به نحوه تعمیر دقیق آن نیز اشاره کرد. اگر به حرفه تعمیرات موبایل علاقه دارید، مقالات ما را به هیچ وجه از دست ندهید. برای اینکه مطالب را خیلی بهتر یاد بگیرید، چندیدن بار اقدام به مرور کنید. اگر به دنبال تعمیر بی دردسر و تعمیر تلفن همراه خود هستید ما به شما موبایل کالج (مرکز تعمیرات موبایل در سطح کشور) را پیشنهاد می­کنیم.

‫0/5 ‫(0 نظر)
برای امتیاز به این سایت کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *