آینده تلفن های همراه در چه مسیری است (قسمت اول)

آینده تلفن های همراه

آینده تلفن‌های همراه چگونه است؟

درک گذشته تلفن‌های همراه و چگونگی ساخته شدن آنها در این مدت کوتاه و روند سریع پیشرفت‌‎شان کمی دشوار است . در سال 1983 ما موبایل نداشتیم و تنها تلفن همراه همان گوشی موتورولا که مثل یک آجر بزرگ بود و نمی‌شد آنرا در جیب خود بگذارید. در سالهای نزدیک 2000، ما گوشی‌های تاشو داشتیم. این گوشی‌ها قادربه ارسال پیام‌های متنی، برقراری تماس و گرفتن عکس‌هایی بودند که به گونه‌ای پیکسل شده و بی کیفیت بودند. امروزه گوشی‌هایی مانند آیفون 12 پرو مکس با صفحه نمایش تمام صفحه، فیلم برداری 4k (به طور جدی ببینید که چقدر پیشرفت کرده‌ایم، ویدیو 4K با تلفن همراه )، شارژ بی سیم، تشخیص چهره و … داریم. امروزه گوشی‌های هوشمند دارای پردازنده‌هایی هستند که از رایانه‌ای که  در سال ۱۹۶۹در فرود بر روی کره ماه استفاده می‌شد، ۱۳۰۰ بار دقیق‌ترو قوی‌تر است. متاسفانه برنامه‌های موبایل نیز بزرگ و بزرگتر شده‌اند، به همین دلیل از تلفن همراهی که از زمان ساختشان ۲ یا ۳ سال می‌گذرد با نصب برنامه‌های جدید، کند و کندتر می‌شوند. بدون شک آینده تلفن‌های همراه با نیاز بیشتری به پردازش سریعتر داده‌ها و Run کردن انواع برنامه‌های کاربردی به صورت هم زمان می‌باشد. آیا ما در آینده تلفن‌های همراه، صفحه نمایش انعطاف پذیر داریم!! عکس‌های با کیفیت دوربین‌های حرفه‌ای DSLR؟ تصویر ۳ بعدی و …، پیش بینی آینده فناوری در بهترین حالت روی یک حدس حساب شده است. در دهه ۱۹۸۰، فکر تلفن همراه کوچک و تصور آینده تلفن‌های همراه این شکلی به نظر می‌رسید،!!! که به قلمرو داستان‌های علمی تخیلی تعلق دارد. سپس در دهه ۱۹۹۰، تصور کردن یک گوشی که به شما اجازه می‌دهد world wide web را ببینید، چیزی که تا سال ۱۹۹۰ حتی وجود نداشت. برای زمان خود ایده‌ای بی نظیر بود. امروزه گوشی‌های هوشمند می‌توانند در وب بگردند، برنامه‌های کاربردی و بازی‌های گرافیکی را در لحظه پردازش کنند و می‌توانند به عنوان یک روش معامله برای خرید و فروش کالا و خدمات عمل کنند. وهنوز هم می‌توانند تماس‌ های تلفنی برقرار کنند. بر اساس رفتار مشتری، خواهیم دید که آینده تلفن‌های همراه بر ادغام زندگی فیزیکی حال ما با زندگی دیجیتال ما  در آینده بیشتر متکی باشد و حتمن شبیه به تلفن‌هایی نیست که ما اکنون استفاده می کنیم. آنها به دستگاه‌ها و محصولات دیگری تبدیل خواهند شد. تصور کنید یک جفت عینک که می تواند یک پوشش دیجیتالی را در بالای محیط فیزیکی فضای دید شما نشان دهد.

فکر نمی کنم چت ویدئویی با وجود خدماتی مانند Skype و FaceTime برکنار شود. در عوض، به نظر می‌رسد به سمت ارتباط ناهمگن بروند . به این معنی است که دو یا چند نفر در یک مکالمه طی مدت زمان طولانی بحث می‌کنند و چیزهای مختلف باهم به اشتراک بگذارند. آینده تلفن‌های همراه به سمت آسان‌تر شدن برقراری ارتباط و اشتراک گذاری فایل‌های مختلف، سوق پیدا خواهد کرد. در آینده تلفن‌های همراه شما می‌توانید این دستگاه ها را به یک رابط متصل به مغز خود پیوند دهید و برنامه‌ها و پیام‌های مستقیم را فقط از طریق فکر، انجام دهید. این یک شکل تکنولوژیکی از “تله پاتی” است. در آینده تلفن‌های همراه، گوشی‌های شخصی به طور قابل توجهی قوی‌تر می‌شوند، تلفن‌های همراه در حال تبدیل شدن به رایانه‌های چند منظوره  با طیف وسیعی از ویژگی‌های برجسته هستند. در واقع، حتی در حال حاضر، تلفن‌های همراه دارای نکات برجسته متعددی هستند که تا حد زیادی ارزشمند و حیاتی می‌باشند.


صفحه نمایش انعطاف پذیر

در ادامه بحث آینده تلفن‌های همراه به نظر می‌رسد که در این مورد، یک الزام عمومی وجود دارد، با وجود اینکه تلفن‌های همراه فعلی کاملا سفت و بدون انعطاف هستند، تحقیقات حاکی از این است که تلفن‌های همراه با صفحه‌های قابل انعطاف، در آینده ظهور پیدا خواهد کرد و همین الان هم سرمایه گذاری های کلانی برای توسعه این تکنولوژی شده است. اما این که این تکنولوژی بی نظیر، کاربرد های زیادی چه در موبایل و چه در قسمت های دیگر دارد شکی نیست. صفحه نمایش های انعطاف پذیر، بدون شک در آینده‌ای نزدیک ساخته می‌شود و شرکت‌هایی مانند سامسونگ در مراحل اولیه تولید صفحه نمایش های قابل انعطاف هستند.


دوربین‌هایی با قابلیت های عمق سنجی

این نوع از توسعه در تلفن‌های همراه احتمالا قادر به تغییر چیزهای متعددی است. مهمتر از همه، مشتریان قادر خواهند بود وضعیت خود را در3D بررسی کنند. در آینده تلفن همراه و با توسعه این تکنولوژی، مرزهای جدید و قابلیت های زیادی به گوشی‌های همراه اضافه خواهد شد که بدون شک زندگی دیجیتال مردم را بسیار غنی‌تر خواهد کرد.


اطلاعات متنی در آینده تلفن‌های همراه

جمع آوری اطلاعات متنی در دنیای امروز را فراموش کنید و ذهن خود را در آینده تلفن همراه به سمت سنسورهای هوشمندی ببرید که از فکر و کلام و محیط شما اطلاعات را استخراج و به علاقه شما جمع بندی و ارائه می‌کند. در آینده‌ای نزدیک شاید دیگر نیاز برای استفاده کردن از انگشتان برای تایپ اطلاعات متنی نباشد و این پروسه به شکل دیگری انجام شود. فقط لازمه تصورش  را بکنید!


تکنولوژی واقعیت افزوده

تقریبا همه ما با عینک های دنیای مجازی و تاثیر آنها آشنا هستیم و در تکنولوژی واقعیت افزوده بر روی تلفن همراه، اطلاعات مهمی از هر چیزی که بخواهید به صورت لحظه ای در آن صحنه ای که می‌بینید اضافه می‌شود. انگار شما واقعیتی که اطراف خود می‌بینید را با این تکنولوژی ادغام کرده اید و اطلاعات و داده های مهمی در واقعیت اطراف شما توسط این تکنولوژی به شما داده می‌شود که واقعا آینده تلفن‌های همراه و استفاده از آنها را خیلی جالب تر خواهد کرد. تکنولوژی واقعیت افزوده نو ظهور است و در آینده‌ای نزدیک در قسمت های زیادی از زندگی روزمره ما تعبیه خواهد شد.


موبایل‌های بسیار مقاوم در برابر ضربه

در حال حاضر شرکت‌های بزرگ تولید کننده وسایل الکترونیکی در تلاشند تا معضل خورد شدن و شکستن موبایل ها را با هر بار زمین افتادن حل کنند. امروزه قاب‌های سیلیکونی موبایلی ساخته شده‌اند که در برابر ضربه خیلی مقاوم هستند(به طور مثال از طبقه پنجم هم روی آسفالت بیافتد یا با پُتک بزنید روی موبایل، موبایل داخل قاب اتفاقی برایش نمی‌افتد). شکی نیست که این فناوری در آینده تلفن‌های همراه تصور و تعبیه خواهد شد. حالا موبایل ها انقدر انعطاف پذیر می شوند که ضربه روی آنها تاثیر زیادی نگذارد یا اینکه انقدر مقاوم می شوند که بازهم ضربه خرابشان نکند. امروزه یکی از نیاز های بازار موبایل، استحکام بیشتر آنها می باشد و بدون شک در آینده‌ای نزدیک شاهد موبایل‌های مقاوم در برابر ضربه خواهیم بود.


تکنولوژی پروژکتور در موبایل‌های آینده

چند وقتی است که فکر اضافه کردن خاصیت پروژکتوری در تلفن‌های همراه بوجود آمده است و با توجه به اینکه پروژکتور های تصویری خیلی وقت است که مورد استفاده قرار می‌گیرند،  شکی نیست که در آینده تلفن‌های همراه، دانشمندان ماهر قادر خواهند بود که این تکنولوژی پروژکتور ها را برای جاسازی در موبایل ها، مقیاس کنند و ورژن مینی پروژکتور را در تلفن‌های همراه تعبیه می‌کنند. این قابلیت پروژکتوری به احتمال زیاد کمتر از5 سال آینده در تلفن‌های همراه شاهد خواهیم بود. تصور کنید معلم کلاس به جای استفاده از تخته روی موبایل خود بنویسد و این اطلاعات روی دیوار کلاس پروژکت شود.


هولوگرام های ۳ بعدی

تکنولوژی هولوگرام همین الان توسط دستگاه‌هایی که بیشتر برای تبلیغات در فروشگاه ها هستند، استفاده می‌شود. به این صورت است که با حذف کردن پیش زمینه سیاه یک تصویر یا ویدیو آن را معلق کرده و به صورت حجم دار و ۳ بعدی نشان می‌دهد. البته این تکنولوژی با استفاده از یک پروژکتور و یک فَن کار می‌کند و دوباره محققان عزیز برای بدست آوردن رضایت هر چه بیشتر کاربرانشان، راهی برای ساختن ورژن مینی هلوگرام ۳ بعدی و تعبیه آن در موبایل‌های آینده پیدا خواهند کرد.

احراز هویت رسمی

تصور کنید که شما در کشوری غیر از ایران زندگی می‌کنید که مردم آن کشور توسعه یافته به جای داشتن کارت ملی، سوخت، بانکی، تصدیق و …. از یک کارت هوشمند همه کاره استفاده می‌کنند. امروزه موبایل‌های ما از جان برای ما عزیزتر هستند و بدون شک در آینده به وسایل احراز هویت رسمی هم تبدیل خواهند شد.


باتری‌های ارگانیک

همه ما با مشکل کمبود باتری و در دسترس نبودن شارژر آشنا هستیم. در حال حاضر تعدادی از کمپانی های ساعت سازی تکنولوژی استفاده از حرارت بیولوژیکی در شارژ باتری خود را استفاده کرده‌اند و این قابلیت در مقیاس‌های کوچک مانند ساعت وجود دارد. اما برای موبایل‌ها که قدرت پردازش بالاتر و نیاز به انرژی بیشتری دارند نیاز به یک تحولی در بازده خروجی این تکنولوژی است. حالا چه از گرمای بیولوژیکی شما برای شارژ موبایل‌تان استفاده کنند یا چیز دیگری، شکی نیست که نیاز به باتری‌های مستقل زیاد است و در آینده‌ای نزدیک تکنولوژی آن هم ساخته خواهد شد. تصور کنید در آینده تلفن‌های همراه، دیگر غصه شارژ نداشتن موبایل‌تان را ندارید.


دوربین‌های میکروسکوپی

همین الان دوربین‌های با کیفیت عالی هست که در ارتش و جاسوسی کشورهای توسعه یافته استفاده می‌شود. دوربین‌های k4 در اندازه‌های یک برنج و حتی کوچکتر. تاریخ به ما ثابت کرده که هر چیزی که برای استفاده‌های ارتشی اختراع شود که پتانسیل عمومی شدن را داشته باشد، بدون شک این اتفاق خواهد افتاد و شما از یک نمونه اختراعات ارتشی هر روز استفاده می‌کنید. خود اینترنت یا همان world wide web که چندین سال قبل از عمومی شدن استفاده ارتشی و نظامی داشته است.

در آینده‌ای نزدیک دوربین‌های در موبایل ها تعبیه خواهند شد که بسیار کوچک و با کیفیت خواهند بود. البته ناگفته نماند که شماره لنز این دوربین ها احتمالا پایینتر خواهد بود به این معنی که عمق در تصویر بیشتر خود را نشان می‌دهد و به اصطلاح تصویر پرسپکتیو زیادی دارد.


یک وسیله برای کنترل همه چیز

الان ما یک کنترل یا همان ریموت برای تلویزیون، یک کنترل برای ضبط و یکی برای ریموت در و دیگری برای خودروی خود داریم. تصور کنید که شما بتوانید با یک دستگاه تلفن همراه هر وسیله که دارای جریان مغناطیسی باشد را کنترل و Operate کنید. دیگر دردسر اینکه بری همه ی آنها جداگانه کنترل داشته باشین را ندارید. همین الان ما در فیلم های فضایی و آینده‌ای می‌بینیم که با یک دستگاه خیلی دم دستی و جالب همه چیز اطرافشان را کنترل می‌کنند و واقعیت این است که دانشمندان قدم های اولیه این تکنولوژی را برداشته اند و ما در آینده تلفن‌های همراه قادر خواهیم بود با موبایل خود، دنیای اطرافمان را مدیریت کنیم.

ادامه دارد …

‫0/5 ‫(0 نظر)
برای امتیاز به این سایت کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *