دوربین گوشی و تعمیرات آن

در انتخاب گوشی و خرید آن علاوه بر قابلیت‌های گوشی،  CAMERA یا دوربین گوشی از با اهمیت‌ترین موضوعات می‍باشد و افرادی که گوشی هوشمند خریداری می‍نمایند، حتما در مورد  قدرت و تعداد دوربین و … گوشی مد نظر خود تحقیق می‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍نمایند.

امروزه گوشی‌های همراه هوشمند مانند گوشی‌های قدیمی دارای یک دوربین نمی‌باشند، بلکه تعداد زیادی لنز در قسمت جلویی و پشت گوشی‌های هوشمند به کار برده می شوند.

دوربین چگونه به وجود آمده و تاریخچه ذخیره تصویر و نحوه پیدایش آن به چه شکلی بوده است.

نور خورشید دلیل دیده شدن اجسام می‌باشد و ذخیره تصویر از تابش نور خورشید بر روی اجسام  موجب می شود، که اولین تصویر به صورت تصادفی از عبور نور خورشید از شیشه‌ای لنز مانند بر روی سنگی به وجود آمده است. که این امر موجب پیداش دوربین و ثبت تصاویر گردیده است.

بنابرین در خرید گوشی هوشمند، فقط داشتن دوربین در گوشی به تنهایی کافی نمی‌باشد، بلکه چیزی که اهمیت دارد داشتن دوربین خوب می باشد.

انداختن عکس و ثبت تصاویر از لحظات خوب زندگی می تواند خاطرات ما را در هر زمانی زنده نگه دارد. از آنجایی که دوربین‌ها همیشه و در هر جا قابل حمل نمی‌باشد، بنابرین می‌توان با انتخاب یک گوشی هوشمند خوب با دوربین قوی این نیاز را برآورده کرد و با توجه به این که موبایل در تمامی لحظات در کنار ما می‌باشد، می‌توان از دوربین آن  در هر جا و مکانی استفاده نمود.

وجود دوربین قوی در گوشی تلفن همراه موجب بالا رفتن بازار فروش گوشی‌های هوشمند شده است، در حالی که همین موضوع تا میزان زیادی موجب افت بازار دوربین‌های دیجیتال نیز شده است.

نکته‌ی قابل توجهی که در مورد دوربین گوشی موبایل وجود دارد، این است که دوربین‌ها نیز مانند سایر قسمت‌های موبایل دارای عمر مفیدی می‌باشد، اما بعد از مدتی استفاده امکان دارد نیاز به تعمیرات داشته باشند که در این صورت باید به تعمیرکار مراجعه شود.

نکاتی که بالا بودن کیفیت دوربین گوشی را نشان می دهند؟

موارد زیادی هستند که نشان دهنده‌ی کیفیت دوربین گوشی و قوی بودن آن‌ها می‌باشد و حتما باید در هنگام تهیه گوشی تلفن همراه به آن‌ها توجه شود.

 1. سنسور

از جمله مهمترین قسمت‌های دوربین گوشی‌های تلفن همراه سنسور تصویر می‌باشد که در کیفیت تصویر یک اصل تعیین کننده به شمار می‌رود. سنسور داخلی نشان دهنده‌ی کیفیت دوربین در گوشی‌های هوشمند می‌باشد.

 • اندازه سنسور: برای گرفتن  یک عکس با کیفیت، اندازه سنسور از مهمترین ویژگی سنسورها می‌باشد و هر چه قدر اندازه سنسور بیشتر باشد قادر به جذب نور بیشتری خواهد بود و در نتیجه داده‌های بیشتری در اختیار سنسور قرار می‌گیرد و عکس‌های با کیفیت‌تر با خطا و نویز کمتر ثبت می‌شود. در تلفن‌های هوشمند معمولا بزرگترین سنسور در دوربین اصلی به کار برده می شود.
 • مگاپیکسل و اندازه پیکسل : بیشتر بودن اندازه مگاپیکس در دوربین گوشی هوشمند موجب می‌شود تا عکس با جزئیات بیشتری گرفته شود. اندازه پیکسل وضوح تصویر را نشان می‌دهند و از جمله مزیت‌هایی که سنسورهای بزرگ دارند، این است که آن‌ها فضای بیشتری برای ذخیره پیکسل‌ها دارند.
 • لنز دوربین

لنزها از دیگر قسمت‌های دوربین گوشی هوشمند می‌باشند که وظیفه رساندن نور به سنسور را دارند. لنزها در دوربین نیز همانند اندازه سنسور، میزان نور ورودی را تعیین می‌کنند. لنز همچنین وظایف دیگری از قبیل زاویه دید، بزرگ نمایی و … را بر عهده دارند.

3– دوربین‌های ویژه

تولید کنندگان گوشی‌های هوشمند، انواع مختلفی از دوربین‌ها را بر روی گوشی‌ها به کار می‌برند که دارای ویژگی‌های متفاوتی می‌باشند. در زیر به انواع آن‌ها اشاره می کنیم.

 • TOF: این قابلیت در گوشی های اندروییدی به این نام شناخته می‌شوند.
 • LIDAR: در گوشی‌های  Apple به این نام شناخته می شوند.
 • دوربین بوکه
 • دوربین ماکرو

4 – نرم افزار

نرم افزار در دوربین گوشی هوشمند نقش مهمی دارند.

شرکت‌های سازنده قابلیت‌های متفاوتی بر روی دوربین گوشی همراه به کار می‌برند، برخی از آن‌ها نرم افزار ویرایش عکس اختصاصی ساده برای گوشی در نظر می‌گیرند، اما در کنار آن برخی دیگر قابلیت‌های ویژه و زیادی را ارائه می‌دهند و این بستگی به سلیقه‌ی خریدار دارد که کدام نوع را انتخاب نماید.

دلیل خرابی دوربین گوش همراه

دلایل زیادی وجود دارد که موجب آسیب دیدن دوربین‌ها و در نتیجه آن‌ها خرابی دوربین می‌شود. به طور کلی خراب شدن دوربین گوشی تلفن همراه از جمله شایع ترین مشکلاتی می‌باشد که برای گوشی‌های همراه به وجود می‌آید

که عیب‌یابی و تعمیر آن توسط متخصصین در این حوزه انجام می‌گیرد. تعمیرات تلفن همراه و عیب‌یابی آن نیازمند داشتن تخصص و علم کافی در این زمینه می‌باشد و افرادی هم که علاقه‌مند به این کار می‌باشند، باید آموزش‌های لازم را ببیند. در زیر به برخی از دلایل خرابی دوربین تلفن همراه اشاره می‌کنیم.

 • آسیب دیدن لنز دوربین

آسیب دیدن لنز دوربین از جمله رایج ترین ایراداتی می‌باشد که در CAMERA ایجاد میشود و این آسیب در اثر ضربه یا خشدار شدن لنز به وجود آمده و عملکرد دوربین را مختل می‌کند.

 • نفوذ مایعات به درون دوربین

گاها امکان دارد که مایعات به داخل دوربین گوشی وارد شود و در این صورت در کار کرد دوربین اختلال ایجاد نماید. وارد شدن مایعات به داخل گوشی بسیار خطرناک می‌باشد و  امکان دارد به طور کامل آن را از کار بیاندازد.

 • کثیف شدن لنز دوربین

در صورتی که لنز دوربین کثیف باشد، موجب ایجاد مشکل در دوربین و بی کیفیت شدن آن می‌شود و عکسی که گرفته می‌شود از کیفیت پایینی برخوردار خواهد بود.

 • بهم خوردن تنظیمات دوربین

بهم خوردن تنظیمات گوشی‌های هوشمند، از جمله رایج ترین دلایل ایجاد مشکل درCAMERA  می‌باشد و به همین منظور در هنگام خرابی دوربین گوشی در ابتدا باید تنظیمات بررسی شود.

 • فلش کردن گوشی موبایل

از جمله  موارد مهمی که ممکن است باعث ایجاد آثار مخرب در روی  دوربین گوشی‌های همراه شود، فلش کردن موبایل می باشد. بنابرین در هنگام تعمیر دوربین باید از فلش شدن یا نشدن گوشی همراه مطمئن شد.

خرابی‌های دوربین گوشی هوشمند

خرابی دوربین در گوشی‌های هوشمند به شکل‌های گوناگونی دیده می‌شود و نحوه‌ی تعمیر آن‌ها متفاوت می‌باشد. در زیر به برخی از خرابی‌های دوربین اشاره می‌کنیم.

 • فوکوس خود به خود دوربین: بسیاری از صاحبان گوشی هوشمند به دلیل فوکوس خود به خود دوربین به تعمیرکار موبایل مراجعه می‌کنند که در این صورت دوربین باید عوض شود.
 • فوکوس نکردن دوربین: مشکل دیگری که امکان دارد دوربین گوشی به آن دچار شود فوکوس نکردن می‌باشد که در این صورت نیاز است تا دوربین تعویض شود.
 • خارج شدن خود به خود دوربین: این مشکل از جمله ایرادهایی می‌باشد که در دوربین‌ها دیده می‌شود  که در این صورت تعمیرکار در ابتدا اتصال دوربین به برد را چک می‌کند و سپس دوربین را تعویض می‌نماید.
 • شنیده شدن صدای وز وز از دوربین: در صورت بروز این مشکل تعمیرکار دوربین را تعویض می‌نماید.
 • از کار افتادن دوربین جلو: در صورت بروز این مشکل ابتدا اتصال برد به دوربین چک می شود و سپس دوربین تعویض می شود. این مشکل ممکن است از آی سی درایور دوربین هم باشد.
 • فیلم نگرفتن دوربین: برای حل این ایراد در ابتدا نرم افزار چک می‌شود و سپس دوربین تعویض میشود.
 • عدم تشخیص لبخند: در صورت بروز این مشکل دوربین باید تعویض شود.
 • نداشتن کیفیت: در صورت بی کیفیت بودن عکس در ابتدا باید شیشه دوربین تعویض شود و در صورتی که مشکل حل شد دوربین بدون شیشه چک شود و اگر حل شد شیشه دوربین تعویض شود و  در غیر این صورت باید دوربین تعویض شود.
 • عدم ضبط صدا در هنگام تصویر برداری: برای حل این مشکل تعمیر کار میکروفون مربوط به ضبط صدا را در هنگام فیلمبرداری چک می کند.
 • دادن پیغام حافظه توسط دوربین در هنگامی که حافظه پر نمیباشد: در این صورت گوشی باید فلش شود.
 • لود نشدن دوربین: این مشکل نیز ممکن است از آی سی درایور دوربین باشد. برای حل آن ابتدا باید نرم افزار چک شود و سپس دوربین تعویض گردد.

نکات مهم در تعمیرات دوربین موبایل

مهارت در انجام کار از جمله نکات بسیار مهمی می‌باشد که در تعمیر موبایل حائز اهمیت می باشد. از آن جایی که بیشتر ایرادات دوربین مربوط به مشکلات نرم افزاری می‌باشد ، بنابرین باید بررسی و عیب یابی آن ها توسط متخصصین نرم افزار و به وسیله‌ی برنامه‌های جدید صورت گیرد و در صورتی که عیب‌یابی به درستی انجام نشود امکان دارد پس از مدتی مشکلات جدی‌تری برای دستگاه به وجود آورد. بنابرین برای تعمیرات دوربین موبایل و عیب‌یابی آن باید به سراغ افراد کار بلد و با تجربه رفت.

مراقبت از دوربین گوشی

برای پیشگیری از بروز مشکلات در گوشی همراه و پیشگیری از تعمیرات آن باید در نگهداری و مراقبت از آن‌ها دقت زیادی شود. همانطور که می‌دانیم خرید و فروش بسیاری از گران‌ترین گوشی‌های هوشمند به دلیل کیفیت بالای دوربین گوشی می‌باشد و در صورتی که خرابی یا مشکلی در آن‌ها ایجاد شود مسلما نه تنها هزینه گزافی خواهد داشت، بلکه از ارزش آن‌ها نیز می‌کاهد. بدین منظور بهتر است تا گوشی‌ها در برابر مایعات محافظت شوند و برای اطمینان بیشتر از کاورهایی برای پوشش دستگاه استفاده شود تا دوربین را بپوشاند.

نصب برنامه‌های مربوط به دوربین مثل برنامه چت تصویری ایمو و هر برنامه‌ای که به دسترسی دوربین نیاز دارد از دیگر نکاتی می‌باشد که حتما باید دقت شود تا برنامه‌های دارای مشکل نصب که موجب پیشگیری از تعمیرات دوربین موبایل می‌باشد.

در حال حاظر شرکت سونی در صدر شرکت‌های سازنده دوربین می‌باشد و دوربین‌هایی با بالاترین کیفیت را به بازار ارائه می‌کند.

تعمیر دوربین موبایل باید به دست افراد با تجربه و حرفه ای انجام شود.

‫0/5 ‫(0 نظر)
برای امتیاز به این سایت کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *